Zaokrąglone meble i skórzane obicia – wnętrza art deco.

Elegancja i wysoka klasa to główne cechy stylu art deco. Styl ten pojawił się po I wojnie światowej. Jest to styl przynoszący świeży oddech, zwiastował nowoczesność, pojawił się w architekturze, modzie oraz kulturze. Pojawił się tuż przed I wojną światową, ale szczyt jego popularności przypada na lata po 1918 roku, a przed wybuchem II wojny światowej. Geometria, symetria i porządek to najważniejsze wytyczne stylu art deco.

Wnętrza w stylu art deco

Co jest typowe dla stylu art deco?

Projektowanie wnętrz w stylu art deco to przede wszystkim wykorzystanie mebli o zaokrąglonych liniach oraz smukłych biblioteczek mocowane na wspornikach. Styl ten bazował na mahoniu, jaworze, klonie, orzechu włoskim oraz jasnym dębie. Palisaner oraz hebanowy fornir sprawdzały się w tym stylu idealnie. Meble lakierowano, intarsjowano, oblekano je skórami rekina, węża lub imitacją skóry tych zwierząt. Masywne biurka, toaletki, kredensy oraz komody zdobione były egzotycznym drewnem.

Miękkie kanapy zapraszały do odpoczynku, obijano je białymi materiałami lub skórą. Stoły produkowano z drewna, zdobiąc je metalem i szkłem. Stoliki kawowe również były bardzo modne. Meble z kością słoniową także miały swoich zwolenników. W kuchniach umieszczano szafki przykryte blatem, a modne były też kuchnie z białymi kompletami szafek stojących oraz wiszących. Doświadczony architekt wnętrz wie, że styl art deco należy do skromnych, geometrycznych i nieco kubicznych. Pojawiały się czasem kubistyczne kuchnie w kolorze głębokiej, smolistej czerni. Meble w tym stylu są eleganckie, z lekko wygiętymi oparciami, komfortowe. W stylu art deco czasami urządzane są również współczesne biura.

 • Mahoń, jawor, klon, orzech włoski oraz jasny dąb
 • Skóra rekina lub węża
 • Komody zdobione egzotycznym drewnem

Dodatki w stylu art deco

Aranżacja wnętrz w stylu art deco to również odpowiednie tkaniny, rodzaje oświetlenia oraz drobne akcesoria. Okna zasłaniano firanami czy też storami z labrekinem. Lampy wiszące miały kształt mis, kinkiety wykonywano ze szkła i chromu formowanego w kształt muszli, kielichów i trójkątów. Kryształowe lustra miały krawędź azteckiej piramidy. W tej epoce popularne były smukłe wazy, w których umieszczano cięte kwiaty. Radia stylizowano na zabytkowe, miały one obudowy w kształcie szafek, były duże oraz wyjątkowo masywne.

Architektura wnętrz w stylu art deco nie przewiduje zbyt wielu figurek, czy bibelotów, im mniej takich dodatków, tym lepiej. W stylu art deco wykorzystywano wzory europejskie oraz inspirowane Bliskim Wschodem i jego tradycjami. Kryształowe, prawie pałacowe żyrandole, zdobiły tego typu wnętrza wnętrza. Pokoje oświetlano rzęsiście. Żyrandole miały często formę kryształowych kul lub stożkowych kryształów zwieszających się z sufitu. Taki rodzaj oświetlenia jest wyjątkowy, daje dużo światła oraz pozwala na pracę nawet późnym wieczorem.

Głęboki fiolet oraz kanarkowa żółć

Biel i czerń przepleciona brązami, pomarańczem i wiśnią

Styl awangardowy

Ciemne i ciężki wnętrza z meblami obitymi skórą dzikich zwierząt rozświetlone delikatnymi pałacowymi żyrandolami z kryształu.

Posadzki w pomieszczeniach w stylu art deco – elegancja i piękno

Styl art deco wiąże się ze zwyczajem malowania ścian na kolory pomarańczowy, żółty, kremowy, jednolicie i bez żadnych wzorów. Czasami pojawiały się wzorzyste tapety, lecz nie było to często wykorzystywane – miały one wzory geometryczne – pasy lub kwadraty. Na podłogach układano drewniane klepki lub drewniane mozaiki, parkiety wyglądały wyjątkowo elegancko. W kuchniach i łazienkach na podłogach układano mozaikę z kafelków, często w formie szachownicy. Były one biało-czarne lub brązowe, zdarzały się czarne lub białe – wszystko zależnie od inwencji oraz gustu właścicieli. Styl art deco był dość skromny, ale wyjątkowy. W XXI wieku ten styl przeżywa swój renesans.

Wnętrza w stylu art deco

Styl art deco – tradycja i awangarda.

Głęboki fiolet oraz kanarkowa żółć to barwy typowe dla tego stylu. Często łączono je z bielą oraz czernią. Gabinet do pracy często meblowano brązowymi szafami i biurkami, dodając fotele w kolorze brązu, obite wysokiej jakości skórą. Na ścianach można było usytuować tapety w pasy, z materiału w brązie i wiśni. Taki gabinet był elegancki, może nieco ciemny ale rozświetlony gustownym żyrandolem, lampami oraz kinkietami. W tego rodzaju pomieszczeniu komfortowo można było zarówno pracować jak i urządzać spotkania ze znajomymi. Ozdobą biurka był niejednokrotnie kwadratowy, stojący zegar w stonowanej brązowej obudowie oraz lampa z abażurem w kształcie kadłuba okrętu.

 • Firany lub story z labrekinem
 • Wiszące lampy w kształcie mis
 • Kinkiety w kształcie muszli, kielichów i trójkątów
 • Masywne radia stylizowane na zabytkowe

Chcesz mieć równie wyjątkowe wnętrze?

Skontaktuj się z nami

Poznaj piękne wnętrza

 • Przestrzeń, wygoda i funkcjonalność czyli jak zaprojektować nowoczesne wnętrze.

  Przestrzeń, wygoda i funkcjonalność czyli jak zaprojektować nowoczesne wnętrze.

  Dom jest zaprojektowany w nowoczesnym stylu zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz. Parter domu to otwarta, jasna przestrzeń. Hol, salon, jadalnia, kuchnia przenikają się i łączą w jedną całość. Oszczędność i minimalizm form została przełamana [...]

 • Aranżacja wnętrz w stylu klasycznym połączonym z nowoczesnością

  Aranżacja wnętrz w stylu klasycznym połączonym z nowoczesnością

  „Wszystko zaczęło się od dachówki” – to słowa p. Inwestor.Dachówki z rozbiórki ze starego domu na Mazurach. Od tego zaczyna się droga do spełnienia marzeń o domu z okiennicami i drewnianą werandą. Miało być przytulnie, [...]

 • Aranżacja domu w kolorze lawendowym

  Aranżacja domu w kolorze lawendowym

  Fiolet, granat, pudrowy róż oraz szarość to kolory które stały się inspiracją do powstania tego kolorowego, ciepłego i niezwykłego wnętrza. Piękne zdjęcia z podróży które pojawiają się w różnych miejscach domu stały się również inspiracją do [...]

 • Aranżacja domu w bieli

  Aranżacja domu w bieli

  Prezentowane wnętrze domu jest jasne, czyste, eleganckie oraz minimalistyczne. Aby uzyskać taki efekt całe wnętrze domu zostało pomalowane w białym kolorze. Zastosowanie tego koloru oraz minimalizm w detalach sprawiło że wnętrze nabrało charakteru ponadczasowego. Dodatkami [...]

 • Wnętrze w stylu glamour

  Wnętrze w stylu glamour

  Prezentujemy wnętrze przestronnego domu projektu AMarantowe Studio. Tu każdy element został dokładnie przemyślany, nie pozostawiając miejsca przypadkowi. Kontrastujące ze sobą kolory: czernie oraz biele tworzą niezwykle eleganckie i stylowe połączenie, a detale dobrane zostały tak, [...]