Prostota i przytulność – wnętrza rustykalne.

Styl rustykalny powinien kojarzyć się z wiejskim domem, a nie ze skansenem. Łączyć można meble z różnych epok, ale należy unikać plastikowych dodatków i miejskiej elegancji. Styl rustykalny cechują prostota oraz przytulność. Aranżacja wnętrz w stylu rustykalnym wymaga stosowania drewna, kamienia, cegły oraz sprzętów o surowym charakterze. Najpiękniej prezentują się stare, wiejskie meble.

Wnętrza w stylu rustykalnym

Na czym bazuje styl rustykalny?

Kuchnia w stylu rustykalnym promienieje stylizowaną porcelaną oraz naczyniami z dawnych czasów. Na ścianach można wieszać np. stare, mosiężne garnki, wyczyszczone i błyszczące. Drewno oraz ciepłe tkaniny są nieodzownym elementem stylu rustykalnego. Biel, zieleń, czerwień oraz wszelkie odcienie brązu bardzo często pojawiają się w stylu rustykalnym.

Ściany powinny być białe i wyglądać na bielone, niczym w wiejskiej chacie. Podłoga powinna być jasnobrązowa, wykonana z naturalnego drewna, dopuszczalne są także kafle ceramiczne, które postarza się, uzyskując w ten sposób bardzo ciekawy efekt. Dom można wyłożyć drewnem lub kamieniem. Pomieszczenia często zdobią meble z wikliny lub rattanu. Kute żelazo, żeliwo, ceramika, miedź i kamień są bardzo często stosowane do zdobienia wnętrz rustykalnych.

 • Naturalne drewno
 • Stare ciężkie meble
 • Mosiężne naczynia

Przytulność stylu rustykalnego, czyli coś dla oka i ducha

Pomieszczenia zdobią narzuty gładkie lub we wzory, a okna miękko otulają eleganckie zasłony. Ręcznie tkane kilimy zawieszone na ścianach nadają wnętrzu ciepła oraz przytulności. Meble są ciężkie, ale funkcjonalne i bardzo wygodne. W stylu tym wykorzystuje się motywy folkowe, ludowe, kwiaty oraz kraty. Jest to bardzo ciekawe i bogate w faktury i wzory rozwiązanie. Unikać należy sztuczności i rokokowego przepychu. Plastik czy sklejka nie mogą pojawić się w rustykalnym wnętrzu.

Koronkowe firany i dziergane szydełkiem serwety pięknie zdobią wnętrza rustykalne. Masywne meble, drewniane ławy, stare kredensy, ciężkie skrzynie na odzież – takie meble podkreślą wyjątkowość stylu rustykalnego. Piece kaflowe lub kominki są również typowe dla tego stylu. Drewniane półki z garnkami i domowymi przetworami sprawdzą się w kuchni – pękate słoiczki otulone materiałowymi falbankami dodadzą niewątpliwie uroku każdej domowej kuchni. Przetwory powinny wyglądać na przyrządzone przez babcię. Kwiaty w dużych i ciężkich donicach doskonale komponują się z wystrojem wnętrza.

Len, wełna, cegła, naturalne drewno podkreślą jakość i wyjątkowość tego stylu. Rustykalność może być eko, gdy zastosuje się drewno z drzew powalonych przez burzę, stare wanny doskonale pasują do rustykalnych łazienek. Palety oraz zwyczajne skrzynki mogą stać się wygodnymi siedziskami lub stolikami kawowymi czy szafkami. Piece kaflowe stoją w rogach pokojów dodając im uroku oraz stylizując je na zabytkowe miejsca. Piece mogą być stare lub jedynie stylizowane na zabytkowe.

Wnętrze w stylu rustykalnym

Bielone ściany i jasny brąz

Biel połączona z brązem, zieleń i czerwień, jasnobrązowa podłoga.

Kolory stylu rustykalnego

Pomieszczenia można aranżować w dwóch kolorach – łącząc biel i beż lub biel z jasnym brązem. Takie połączenie doda nowoczesności, lekkości oraz optycznie powiększy wnętrza. Mieszkania rustykalne mają styl oraz duszę. Coraz więcej osób urządza w tym stylu mieszkania i domy. W stylu rustykalnym prawie wszystko może stać się wspaniałą dekoracją. Wnętrza aranżowane w taki sposób są wyjątkowe.

Nieodzowne elementy stylu rustykalnego

Stare meble po babci czy prababci, lekko odnowione, na pewno ozdobią wnętrze w stylu rustykalnym, dodając mu wyjątkowego uroku. Świece ozdobią wnętrze w stylu rustykalnym, a elementy eko, lekko zgrzebne, podkreślą jego niezwykłą urodę. Inspiracji do aranżacji wnętrz w stylu rustykalnym można poszukać na wsi, w starych wiejskich domach.

Meble mogą być nowoczesne, stylizowane na rustykalne, stare lub postarzane – wybór zależy od osoby stosującej styl tego rodzaju. Lampy naftowe, świeczniki, fajansowe lub ceramiczne filiżanki – te drobiazgi doskonale zdobią wnętrze rustykalne. Można dodać nieco mosiężnych naczyń lub garnków, aby styl zyskał pełny wyraz. W pokojach nie wiesza się obrazów w złotych ramach, bo nie są one spójne z tym stylem. Ważne, aby nie stworzyć aury przeładowania oraz nadmiaru.

Surowe wnętrze z przytulnymi dodatkami

Ozdobami mogą być ciężkie fotele oraz szafkowe zegary. Lekkości salonowi doda ława ze szklanym blatem oraz wygodne, miękkie fotele. Futra, wełniane tkaniny i poroża wspaniale zdobią domowe salony w stylu rustykalnym. Nie wolno tylko przesadzić z ilością przedmiotów i dodatków. Dom ma być przytulny, ale nie może przytłaczać nadmiarem dodatków. Umiar w każdym stylu aranżacji wnętrz jest wskazany.

Wnętrze rustykalne musi być eleganckie, nie przeładowane, nie urządzone z bizantyjskim przepychem, lecz pozostawiające pewne niedopowiedzenie. Surowa cegła w naturalnym kolorze sprawdzi się w salonie lub innym wnętrzu domowym, nada pewnej surowości oraz elegancji każdemu wnętrzu. Jest to materiał trwały. Taką cegłę można położyć na ścianie lub wszystkich ścianach salonu. Lepiej jedną ścianę wykończyć cegłą, a pozostałe pomalować na biało, beżowo lub jasnobrązowy kolor. Jest to sposób na ocieplenie domowego wnętrza.

 • Ciężkie fotele i szafkowe zegary
 • Ściany wykończone cegłą
 • Elementy eko
 • Lampy naftowe i świeczniki

Chcesz mieć równie wyjątkowe wnętrze?

Skontaktuj się z nami

Poznaj piękne wnętrza

 • Przestrzeń, wygoda i funkcjonalność czyli jak zaprojektować nowoczesne wnętrze.

  Przestrzeń, wygoda i funkcjonalność czyli jak zaprojektować nowoczesne wnętrze.

  Dom jest zaprojektowany w nowoczesnym stylu zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz. Parter domu to otwarta, jasna przestrzeń. Hol, salon, jadalnia, kuchnia przenikają się i łączą w jedną całość. Oszczędność i minimalizm form została przełamana [...]

 • Aranżacja wnętrz w stylu klasycznym połączonym z nowoczesnością

  Aranżacja wnętrz w stylu klasycznym połączonym z nowoczesnością

  „Wszystko zaczęło się od dachówki” – to słowa p. Inwestor.Dachówki z rozbiórki ze starego domu na Mazurach. Od tego zaczyna się droga do spełnienia marzeń o domu z okiennicami i drewnianą werandą. Miało być przytulnie, [...]

 • Aranżacja domu w kolorze lawendowym

  Aranżacja domu w kolorze lawendowym

  Fiolet, granat, pudrowy róż oraz szarość to kolory które stały się inspiracją do powstania tego kolorowego, ciepłego i niezwykłego wnętrza. Piękne zdjęcia z podróży które pojawiają się w różnych miejscach domu stały się również inspiracją do [...]

 • Aranżacja domu w bieli

  Aranżacja domu w bieli

  Prezentowane wnętrze domu jest jasne, czyste, eleganckie oraz minimalistyczne. Aby uzyskać taki efekt całe wnętrze domu zostało pomalowane w białym kolorze. Zastosowanie tego koloru oraz minimalizm w detalach sprawiło że wnętrze nabrało charakteru ponadczasowego. Dodatkami [...]

 • Wnętrze w stylu glamour

  Wnętrze w stylu glamour

  Prezentujemy wnętrze przestronnego domu projektu AMarantowe Studio. Tu każdy element został dokładnie przemyślany, nie pozostawiając miejsca przypadkowi. Kontrastujące ze sobą kolory: czernie oraz biele tworzą niezwykle eleganckie i stylowe połączenie, a detale dobrane zostały tak, [...]