Biel i światło w pomieszczeniach – styl skandynawski

Urządzając wnętrze w stylu otrzymamy nieco zimny pokój w bieli. Elegancki styl skandynawski, zwany inaczej nordyckim, jest popularny nie tylko w Danii, Szwecji, Norwegii czy Finlandii. Styl skandynawski aprobuje również wiele krajów europejskich. Styl skandynawski jest piękny oraz funkcjonalny, sprawdza się w małych mieszkaniach i dużych domach. Podłoga w pomieszczeniach wykonana jest z wysokiej jakości drewna – nie są to parkiety, lecz szerokie, wygładzone deski, matowe, bez połysku. Deski mogą być jasnobrązowe, naturalne lub pomalowane na biało czy jasnoszaro.

Meble zostawia się naturalne lub maluje na biało albo jasnoszary kolor. Pomieszczenia skandynawskie są jasne, nie używa się w nich firan i zasłon, lecz stosuje się rolety, które są proste, bezpretensjonalne i wpuszczają dużo światła do domu. Przestronność, naturalność oraz światło są wszędzie obecne. Pomieszczenia oświetlają metalowe lub szklane lampy wyposażone w papierowe, drewniane lub materiałowe abażury. Styl skandynawski pojawił się pod koniec XIX wieku w Szwecji i stamtąd rozprzestrzenił się na cały świat. Dzięki niemu ciemne i zatłoczone meblami pokoje zyskały przestronność, jasność oraz niezwykłą urodę. Z podłóg zdjęto grube dywany, a położono delikatne dywaniki w pasy. Lekkość zamiast pretensjonalności i ciężkości jest typowa dla stylu skandynawskiego.

Wnętrza w stylu skandynawskim

Jaka kolorystyka dominuje w stylu skandynawskim?

Styl skandynawski kocha biel, szarości i beże. Czasami można zobaczyć błękit, lecz jest on kolorem dodatków. Barwy te są wszędzie obecne. Jeśli we wnętrzach występuje cegła to jest ona bielona. Dodatki stosuje się, ale są one skromne – poduszki lub narzuty z lnu, wełny czy bawełny zdobią każde wnętrze. Poszewki poduszek mogą być w jednym kolorze lub zdobione pasami, kółkami czy innymi delikatnymi wzorami. Świeczniki, ramki na zdjęcia oraz wazony są proste w formie, mogą mieć kontrastowe barwy: czerwone, niebieskie lub pomarańczowe.

Nie stawia się bibelotów, ponieważ styl skandynawski jest oszczędny w formie. Styl skandynawski przypada do gustu osobom w różnym wieku. Ważna w nim jest oszczędność, jasne barwy oraz drewniane podłogi oraz meble. Ciemne i duszne wnętrza nie są w tym stylu w ogóle obecne. Styl skandynawski wymaga jasności, czystości i wysokiej jakości. Okna bez zasłon i firan zdobią białe ramy oraz figurki ustawione na parapetach: szklane lub drewniane koniki czy też inne zwierzątka. Raczej dwie-trzy niż całe stada takich figurek można zobaczyć w skandynawskim wnętrzu. Dodatki są wykonane z wysokiej jakości drewna, mocnego szkła, czasem metalu. Nie ma wielu puf i miękkich foteli w pokojach, ponieważ Skandynawowie cenią wygodę, ale nie jest to przecież styl rokoko.

 • Naturalne drewno
 • Bielona cegła
 • Minimum dodatków

Biel, szarości i beże

Błękitne, żółte i czerwone dodatki

Magia światła i przestrzeni

Pomieszczenia mają sprawiać wrażenie z lekka pustawych, a nie zatłoczonych dodatkami i ozdobami. W takich wnętrzach można odpocząć, a dzieci znajdą w nich miejsce do biegania i relaksu.

Główne elementy stylu skandynawskiego

Styl skandynawski docenią osoby lubiące jakość, elegancję oraz wyjątkowość. Mieszkania urządzone w tym stylu mają wiele interesujących dodatków, są przestronne i wydają się ogromne – dodatków nie może być wiele, wystarczy kilka w każdym pokoju. W stylu skandynawskim można zaaranżować każde domowe wnętrze: salon, gabinet, jadalnię, kuchnię czy łazienkę. Ważne, aby pomieszczenia miały spójny charakter.

Przełamanie bieli, szarości i brązu żółcią, błękitem lub czerwienią tylko wychodzi takim wnętrzom na dobre. Stają się ciekawsze oraz cieplejsze niż pierwotnie miały wyglądać. Wprowadzenie dwóch-trzech doniczkowych kwiatów dodaje uroku każdemu wnętrzu. Obrazy również są stosowane – raczej nowoczesnych malarzy i ujęte w białe lub jasnobrązowe ramy, proste, gładkie, bez zbędnych zdobień. Złote ramy nie są stosowane w tym stylu. Pomieszczenia oświetlać mogą plafony lub różnego rodzaju diody. Żyrandole są proste, oszczędne w stylu. Oszczędność i umiar to najważniejsze cechy tego niezwykłego stylu. Nie ma w nim miejsca na bogactwo i wiele przedmiotów.

Styl skandynawski jest elegancki i czysty. Nie musi być zimny, ponieważ dodatki ocieplą go w sposób zaplanowany oraz pożądany. W domach w tym stylu idealnie sprawdzą się duże okna oraz sporej wielkości taras. Pięknie wyglądać będzie ściana z bielonej cegły w domowym salonie. Nieco piwniczny charakter nada salonowi sznyt nowoczesności. W pokojach dziecięcych idealnym rozwiązaniem są piętrowe łóżka. Wnęki i skośne ściany również można zastosować w tego typu wnętrzach. Odpowiednio ulokowane i dość obszerne szafy pozwalają schować wszelkie niezbędne rzeczy. W kuchni ustawia się drewniane krzesła pomalowane na kolory biały, szary, żółty, niebieski lub czerwony. Czasami można zauważyć dodatki z motywem konia lub jelenia, typowe dla tego stylu, nie są to jednak elementy niezbędne.

Chcesz mieć równie wyjątkowe wnętrze?

Skontaktuj się z nami

Poznaj piękne wnętrza

 • Przestrzeń, wygoda i funkcjonalność czyli jak zaprojektować nowoczesne wnętrze.

  Przestrzeń, wygoda i funkcjonalność czyli jak zaprojektować nowoczesne wnętrze.

  Dom jest zaprojektowany w nowoczesnym stylu zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz. Parter domu to otwarta, jasna przestrzeń. Hol, salon, jadalnia, kuchnia przenikają się i łączą w jedną całość. Oszczędność i minimalizm form została przełamana [...]

 • Aranżacja wnętrz w stylu klasycznym połączonym z nowoczesnością

  Aranżacja wnętrz w stylu klasycznym połączonym z nowoczesnością

  „Wszystko zaczęło się od dachówki” – to słowa p. Inwestor.Dachówki z rozbiórki ze starego domu na Mazurach. Od tego zaczyna się droga do spełnienia marzeń o domu z okiennicami i drewnianą werandą. Miało być przytulnie, [...]

 • Aranżacja domu w kolorze lawendowym

  Aranżacja domu w kolorze lawendowym

  Fiolet, granat, pudrowy róż oraz szarość to kolory które stały się inspiracją do powstania tego kolorowego, ciepłego i niezwykłego wnętrza. Piękne zdjęcia z podróży które pojawiają się w różnych miejscach domu stały się również inspiracją do [...]

 • Aranżacja domu w bieli

  Aranżacja domu w bieli

  Prezentowane wnętrze domu jest jasne, czyste, eleganckie oraz minimalistyczne. Aby uzyskać taki efekt całe wnętrze domu zostało pomalowane w białym kolorze. Zastosowanie tego koloru oraz minimalizm w detalach sprawiło że wnętrze nabrało charakteru ponadczasowego. Dodatkami [...]

 • Wnętrze w stylu glamour

  Wnętrze w stylu glamour

  Prezentujemy wnętrze przestronnego domu projektu AMarantowe Studio. Tu każdy element został dokładnie przemyślany, nie pozostawiając miejsca przypadkowi. Kontrastujące ze sobą kolory: czernie oraz biele tworzą niezwykle eleganckie i stylowe połączenie, a detale dobrane zostały tak, [...]